Jídlo v USA

Jaké jídlo v USA rozhodně nevynechat

Kdo si myslí, že se v Americe konzumují pouze hamburgery s hranolkami, bude mile překvapen širokým výběrem světové kuchyně. Díky národnostnímu mixu obyvatel a kultur tu najdete vedle typicky amerických restaurací také asijské, mexické, italské, řecké, francouzské a dokonce i česko-slovenské podniky. Kuchyně je zde opravdu velmi rozmanitá, hladem tak určitě trpět nebudete.

 • Kde ochutnat to nejlepší slané i sladké jídlo v USA.
 • Jaké spropitné se od Vás očekává.
 • Co v USA znamená Customise your food.
Jídlo v USA
Pavla Janková
Garant destinace USA

"Vidět New York byl můj dětský sen a objevování Ameriky je stále mým koníčkem."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 780 948, +420 228 224 970
Jídlo v USA

Snídaně v USA

Na snídani lze zajít do snídaňových barů.
Zde se tradičně podávají vajíčka na všechny způsoby s křupavou slaninou či sausage link (párečky) a hash brown (bramborová placka).

Pro milovníky sladkého jídla pak v USA lívance nebo francouzský toust (plátky bílého chleba namočené ve vajíčku a osmažené) s javorovým sirupem. Někomu však stačí jen toust nebo bagel s krémovým sýrem.

NÁŠ TIP

Na klasické jídlo USA narazíte zejména v síti restaurací IHOP.

Pokud si chcete zajít jen na rychlou kávu a muffin nebo donuts, využijte všudypřítomný Starbucks Coffee nebo Dunkin´n Donuts.

Jídlo v USA

Brunch v USA

Oblíbeným víkendovým jídlem v USA a to především o víkendu je tzv. brunch (kombinace mezi snídaní a obědem), který se podává mezi 9 - 14 hod. Platí se jednotný poplatek, a pak už můžete neomezeně konzumovat, co chcete.

NÁŠ TIP

Pokud si rádi přispíte a nemůžete se rozhodnout, jestli zajít na snídani nebo už na oběd, doporučujeme vyzkoušet brunch v Denny´s nebo International House of Pancakes.

Jídlo v USA

CO A KDE V USA OCHUTNAT - SLANÉ

Kdo alespoň jednou neochutná pravý americký steak, jako by nebyl. Patří mezi ta nejlepší jídla v USA! Vyzrálé maso žádného milovníka masa nezklame. Jako přílohu zvolte pečenou bramboru, sladkou kukuřici nebo salát Coleslaw. A nezapomeňte si nechat doporučit omáčku na maso.

Pořádný hamburger se podává s hranolkami (French Fries). Dejte si ho spíše v restauraci, než ve fast foodu.

V USA neexistuje nic jako národní pokrm společný pro všechny státy. Každý stát, ale i město či městečko má své specifické pokrmy , na které nedá dopustit.

Na severovýchodě USA, v oblasti Nové Anglie, jsou místní specialitou čerství humři. Kuchaři Vám je dají do housky a polijí roztopeným máslem.

Na Key West si nenechte ujít tzv. Conch – pokrmy z masitého měkkýše, které jsou výborné na všechny způsoby. Skvěle je dělají v restauraci Conch Republic Seafood Bar.

V San Franciscu si zajděte na čerstvé mořské plody na Fisherman´s Wharf a ochutnejte třeba Clam Chowder ve chlebu. Tato polévka s mušlemi je proslulá po celém kalifornském pobřeží.

Typické jídlo pro New York je například pravý bagel – houska s prázdným středem prstencovitého tvaru. Tvaruje se ručně, poté se vaří v osolené vodě a nakonec zapeče. Dát si ji můžete takřka s čímkoli. Oblíbenou variantou jsou bagely s lososem a tvarohovým sýrem.

Jerky aneb krůtí nebo hovězí sušené maso, původní indiánský pokrm, si koupíte kdekoliv i na benzince a je zaručenou americkou specialitou.

Poke neboli pokrm z čerstvého syrového tuňáka nebo chobotnice je oblíbenou havajskou lahůdkou.

Jídlo v USA

Oběd v USA

Přes pracovní týden není oběd hlavním jídlem v USA a většina pracujících lidí ho řeší pouze sendvičem nebo salátem.

Pro turisty je nejpříjemnější návštěva Buffetové restaurace (Buffet) nebo také All you can eat (sněz co můžeš) podniků, kde se najíte prakticky kdykoliv za jednotný poplatek podle denní doby.

 • Obsluha tu dolévá pouze nápoje a Vy si můžete libovolně vybrat jídlo z široké nabídky na bufetových stolech.
 • Žádné jídlo se však nesmí odnášet a někdy se setkáte i s tím, že pokud vrátíte některé jídlo nesnězené, budete za něj muset doplatit.

NÁŠ TIP

Další skvělé jídlo v USA můžete vyzkoušet v bufetu v síti Golden Coral nebo Shoeny´s.

Jídlo v USA

Fast Food

Kdo v USA nemá čas na jídlo v restauracích, ten běžně využívá občerstvení typu fast-food. Výběr je opět veliký od typických hamburgáren jako je McDonald, Burger King, Jack in the Box nebo Five guys.

Na kuřecí speciality se chodí do KFC, T.G.I. Friday's nebo Wendy´s. Sendviče jsou nejlepší v řetězcích Subway, Panera Bread a Quiznos. Mexická menu se podávají v Taco Bell, El Pollo Loco.

Čínské pokrmy dostanete v Panda Express, Finese Gourmet Express a italskou kuchyni si můžete dopřát třeba v Olive Garden a Pizza Hut.

NÁŠ TIP

Ve většině stravovacích řetězcích v USA si kromě jídla můžete objednat tzv. Relif Policy neboli bezedný nápoj.

Nápoje

Nejvíce se zde pijí tzv. soft drinks, tedy nealkoholické nápoje s velkou dávkou ledových kostek.

 • Pivo je většinou z dovozu a kdekoliv koupíte i to plzeňské.
 • Víno je také běžně k dostání, a to nejlahodnější pochází z kalifornských vinic.
 • Káva se většinou podává ve formě dolévané filtrované kávy. Pokud toužíte po lepší, zajděte si raději do Starbucks. Na pravé espresso pak nejlépe do italských kaváren. Kona coffe je nejkvalitnější americká káva z havajských plantáží.

POZOR

Ne všechny restaurace mají licenci na prodej alkoholických nápojů. Do některých si však můžete přinést vlastní láhev vína a zaplatit pouze za skleničky.

Jídlo v USA

CO A KDE V USA OCHUTNAT - SLADKÉ

Milovníci sladkého jídla v USA určitě ocení floridský sladký dezert Key Lime Pie s osvěžující limetkovou polevou.

Nejlepší Cheescake podávají v Junior’s v New Yorku.

Donuts, koblížky, které patří mezi typické americké sladkosti, jsou nejlepší v Dunkin Donuts a nebo v Krispy Kreme.

Macadamia nuts (Makadamové ořechy) zkuste ochutnat přímo ty z plantáží Mauna Loa nedaleko města Hil na Big Island.

Děti neodolají Shave Ice, ledové tříšti, která je ochucená barevnými šťávami.

Jídlo v USA

Večeře v USA

Na večeři si naopak Američané udělají čas vždycky a je skvělé si po jejich vzoru jídlo v USA vychutnat někde venku (eat out). Pokud budete chtít i Vy zajít na dobrou večeři do restaurace počítejte min.1,5 hod.

Do vyhlášených restaurací je lepší mít rezervaci. Po příchodu do restaurace vždy vyčkejte na příchod obsluhy, která Vás usadí.

Začíná se malým předkrmem či polévkou, salátem a pak až následuje hlavní chod, na závěr desert, účet a hlavně spropitné.

Porce ve všech restauracích jsou pro nás Evropany nezvykle velké. V případě, že jídlo nedojíte, je zcela běžné si od obsluhy vyžádat krabičku (tzv. to-go box, nebo doggie bag) a odnést si zbytek jídla s sebou domů.

Customise your food

Co znamená Customise your food? Často se Vás budou ptát, jak si přejete své jídlo upravit (například u steaků), či zda si přejete navíc další ingredience (sýr, slaninu, dresing, hranolky) nebo naopak něco vynechat.
Nebojte si říct, je zcela běžné si jídlo v USA upravovat dle svého a nikdo se nad Vašimi chutěmi nebude pozastavovat.

Užitečná rada

V restauracích a barech v USA je prakticky povinností zaplatit spropitné. Obsluha pracuje za minimální mzdu a velkou část jejich výplaty dělá příjem ze spropitného. Min. výše spropitného je 15%, ale spíše 20% z útraty.

Jídlo v USA

Nákup v supermarketu

 • Ceny potravin a nápojů jsou jen o něco málo vyšší než v ČR a líší se také podle destinací. Levněji je určitě na Floridě než v New Yorku a k nejdražším destinacím patří Havajské ostrovy a Aljaška.
 • Pozor na rozdílné chutě. Například pečivo je tu spíše sladké, ale poslední dobou najdete i bagety italského a francouzského typu, a v neposlední řadě také cereální pečivo. I šunka může být nasládlá, ale u pultu vám dají ochutnat, suché salámy raději italské.
 • Mléčné výrobky, jogurty - kupujte spíše řeckého stylu. Sýry jsou poměrně drahé a je třeba jich pár vyzkoušet, než si nějaký oblíbíte.
 • Zato čerstvého ovoce a zeleniny je tu dost, mnohdy nachystané rovnou ke konzumaci.
 • Ve větších obchodních řetězcích najdete i pulty s teplým jídlem (grilované kuře, polévky).
 • Obchody jsou opravdu dobře zásobené, seženete v nich vše a je dobré vyzkoušet i lokální produkty. Máte tak skvělou možnost ochutnat další zajímavá jídla v USA.
 • Při nákupu alkoholu po Vás bude pokladní požadovat tzv. ID (osobní doklad s fotografií), i když na 21 let už dávno nevypadáte.
 • Na účtence vám bude k ceně nákupu automaticky přičtena daň nebo-li TAX, v každém státě se její výše liší.
 • Po celém USA najdete síť obchodů Walmart, na východě pak můžete nakupovat v Publix a na západě v Safeway.
 
AKTUÁLNĚ