Slavné silnice USA

Jste-li fanoušci řízení, doporučujeme Vám zapůjčit si některé z dostupných aut či motorek a projet si slavné silnice USA, které
Vás uchvátí svými výhledy na hory, pobřeží, pláže a města.

 

  • Slavná Route 66
  • Pacific Coast HWY 1 (Kalifornie)
  • Havajská silnice do Hana
  • Scénická Highway 12 (Utah)
  • Opuštěná silnice US 50 (Nevada)
Slavné silnice USA
Pavla Janková
Garant destinace USA

"Vidět New York byl můj dětský sen a objevování Ameriky je stále mým koníčkem."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 780 948, +420 228 224 970
Slavné silnice USA

U.S. ROUTE 66

Legendární silnice přezdívaná také jako „matka všech silnic“ nebo „hlavní silnice Ameriky“.
Tato celkem 3 940 km (2 448 mil) dlouhá spojnice mezi východem a západem byla otevřena 26. listopadu 1926 a vedla přes tři časová pásma a osm států. Začínala v Chicagu (Illinois), vedla přes Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizonu až do Kalifonie, kde v LA končila.

Po necelých šedesáti letech v roce 1985 byla vyřazena z Amerického dálničního systému. Nahradil ji nový systémem dálnic, ale její značná část byla při stavbě využita. Dík příznivcům však úplně nezanikla a v místech, kde vede dálnice jinou trasou je dnes zachována jako turistická atrakce pod názvem „Historic Route 66“.

Route 66 doporučujeme projet na motorce. Zde se dozvíte více o možnostech půjčení motocyklu.

NÁŠ TIP

Ve státě Arizona se můžete nostalgicky projet na jednom z úseků mezi městečky Seligman a Golden Shores. Po cestě budete míjet staré pumpy, motely a také město Kingman - „srdce Route 66“ s muzeem.

V městečku Oatman nasajete atmosféru bývalého hornického města a na vlastní oči uvidíte populární stádo zdivočelých oslů, kteří se volně potulují po hlavní ulici.

Slavné silnice USA

Overseas Highway (Florida)

“Mořská dálnice” pozvedne scénickou jízdu na vyšší úroveň. Tato silnice se táhne z floridské pevniny přes průzračné tropické vody až do města Key West. Kdysi byla tato cesta železniční tratí (původní koleje byly po přestavbě na silnici použity jako zábradlí), nyní je považována za jednu z nejexotičtějších jízd v celé Americe.

Silnice je obklopena korálovými útesy, kývajícími se palmami, savanskou flórou a faunou, mangrovovými porosty a barevnými západy slunce. Po cestě lze zastavit na kterémkoli ostrově a ostrůvku, nebo projet celý úsek cca 113 mil až do Key West (z Miami přibližně 4 hodiny jízdy).

V okolí doporučujeme navštívit Floridu, Miami či Národní park Everglades.

NÁŠ TIP

Zastávka na “sedmimílovém mostě” (Seven-Mile Bridge), nejdelším z celkem 43 mostů souostroví Florida Keys (a nejdelší segmentový most světa).
Výška oblouku v nejvyšším místě 20 m umožňuje průjezd lodí. Most je oblíbenou filmovou kulisou (např. bondovka “Povolení zabíjet” či komedie “Pravdivé lži”).

Slavné silnice USA

PACIFIC COAST HWY 1

Tichomořskou pobřežní dálnici skoro 1 000 km
(614 mil) dlouhou najdete v Kalifornii. Ohromující výhledy, které se tu nabízí na pobřeží, přímořské městečka, pláže a skály jsou nezapomenutelné.
Co byste neměli opomenout je přejezd po Golden Gate v San Franciscu. Další zastávkou je ráj surfařů Santa Cruz, následuje Monterey, městečko Big Sur a jeho most Bix Bay Bridge, Pismo Beach, Santa Barbara, slavné pláže Long Beach nebo Malibu v Los Angeles až po San Diego.

Pokud by jste jeli nonstop, cesta by trvala asi 10 hod. My však doporučujeme si udělat čas strávit zde 2-3 dny, užít si pláží, výhledů a romantických městeček cestou.

Více o Západním pobřeží USA.

NÁŠ TIP

Projeďte si 17 mílový scénický okruh v Monterey Bay.

Slavné silnice USA

Highway 12 (Utah)

Silnice č. 12 je asi nejromantičtější a nejslavnější scénickou silnicí státu Utah, lemovanou borovými háji, osikovými lesy a pískovcovými útvary. Byla vystavěna v roce 1914 jako cesta pro dřevaře, a asfaltový povrch dostala až v roce 1985. Silnice spojuje Národní parky Bryce Canyon a Capitol Reef, projíždí přes malebnou krajinu národního lesa Dixie a přírodní rezervace Grand Staircase-Escalante. Po cestě lze zastavit na nespočtu vyhlídek na okolní kopcovitou krajinu či na přilehlé kaňony.

NÁŠ TIP

Calf Creek Falls Trailhead - auto lze zaparkovat v autokempu a procházkou údolím podél říčky Calf Creek dojít k nádherným vodopádům Lower Calf Creek Falls (cesta tam a zpět cca 10km) s možností koupání v jezírku pod vodopádem.

Slavné silnice USA

Silnice do města Hana (Hawaii)

Na havajském ostrově Maui se klikatí od města Kahului 83 km pobřežní úzká silnice a především nepředstavitelných 617 zatáček a 56 většinou jednosměrných mostů.

Obklopí Vás tropický prales s úžasnými průhledy na skalnaté pobřeží, desítky vodopádů, kde se můžete osvěžit nebo dát přednost koupání na černých sopečných a rudě zbarvených pláží (přístup k pláži vyžaduje pevnější obuv).

Více o Havajských ostrovech.

NÁŠ TIP

Na této silnici není důležité kam dojedete, ale co zažijete a uvidíte cestou. Proto si udělejte čas na koupání.

Slavné silnice USA

Silnice US 50 (Nevada)

Transkontinentální silnice číslo 50 začíná v západní části hlavního města Kalifornie, Sacramento, a končí ve městě Ocean City (stát Maryland). Část, která protíná stát Nevada, je nazývána americkou “nejopuštěnější” silnicí (podle časopisu Life v r. 1986).

Přispěla k tomu skutečnost, že v Nevadě prochází silnice rozsáhlými nehostinnými oblastmi s velmi řídkým a nebo žádným osídlením. Silnice projíždí několika pouštními údolími a překračuje několik průsmyků a horských hřbetů (s nadmořskou výškou přes 2000 metrů) - ale také prochází v těsné blízkosti či skrze rezortní komunitu Lake Tahoe, hlavní město Nevady - Carson City, historická místa, jako např. státní park Fort Churchill, alpinské lesy, pouštní údolí, města duchů, a Národní park Great Basin.

Silnice byla vybudována (provoz zahájen v r. 1926, délka 409 mil/658km) v historickém koridoru, používaném předtím např. Pony Expressem, a později pro stavbu Lincolnovy dálnice (Lincoln Highway). Před vytvořením centrálního amerického dálničního systému měla silnice označení jako Státní silnice č. 2.

 
AKTUÁLNĚ