TOP USA - slavné stavby

Ve Spojených státech amerických se nachází nemalé množství významných staveb, oslavujících či vzpomínajících na události z minulosti.

Nacházíte-li se pobíž některé z nich, doporučujeme Vám se zastavit a prohlédnout si tyto velkolepé stavby. Vybrali jsme pro Vás následující.

Slavné stavby USA
Pavla Janková
Garant destinace USA

"Vidět New York byl můj dětský sen a objevování Ameriky je stále mým koníčkem."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 780 948, +420 228 224 970
Slavné stavby USA

ONE WORLD OBSERVATORY
(New York)

Nebo také FREEDOM TOWER (Věž svobody)
je momentálně nejvyšší mrakodrap v New Yorku, postavený v těsné blízkosti místa Ground Zero, kde stály původní budovy Světového obchodního centra (známe jako dvojčata). Je čtvrtou nejvyšší budovou světa - celková výška je 541,3 m (1776 stop
je odkazem na Deklaraci nezávisloti).

Samotný výjezd výtahem je zážitek, kde se ocitnete díky skvělé animaci mezi mrakodrapy a za 47s vyjedete výtahem na vyhlídku až do 102 patra, odkud se můžete kochat úchvatným pohledem na celý Manhattan, Brooklyn i Sochu Svobody.

Více o New Yorku.

NÁŠ TIP

Doporučujeme vstup na Freedom Tower ještě před západem slunce, tak budete mít možnost vidět rozzářený noční New York.

Slavné stavby USA

9/11 National Memorial a Museum
(New York)

Památník Word Trade Centre – věnovaný obětem teroristického útoku z 11.9.2001, dva čtvercové bazény, které stojí na místě původních Twin Towers.
Na jejich okrajích je vyryto 2800 jmen lidí, kteří tu zahynuli (včetně 403 lidí ze záchranných složek), odtud pak přepadá voda do útrob bazénu. Toto pietní místo je večer krásně nasvícené. Vstup k památníku je zdarma.

Samotné muzeum se pak nachází v podzemí pod tímto památníkem a můžete zde vidět i původní prostory.
V úterý lze získat vstupenku do tohoto muzea zdarma, je jich však omezený počet.

Slavné stavby USA

SPACE NEEDLE
(Seattle, Washington)

V překladu Kosmická jehla je symbolem města Seattle a také hlavním orientačním bodem pacifického severozápadu. Panoramatická 184 m vysoká vyhlídková vež byla postavena u příležitosti světové výstavy v roce 1962.

Na vyhlídkovou terasu se dostanete výtahem za 43 s výtahem a otevře se Vám tu pohled jak na celé město
s přístavem, tak i Olympic Mountains, Cascade Range, Mt. Rainier, Elliott Bay a okolní ostrovy.
O něco níže se můžete najíst v rotující restauraci a koupit si suvenýr. Vstup je za poplatek.

Více o Západním pobřeží USA.

Slavné stavby USA

Kapitol
(Washington D.C.)

Neoklasicistní budova s dominantní rotundou a kupolí je jedním ze symbolů hlavního města Spojených států amerických. Je místem, kde se schází zákonodární zástupci USA, složení ze členů Sněmovny reprezentantů a Senátů. Čeká Vás shlédnutí krátkého filmu o historii USA a procházka s průvodcem po prostorách Kapitolu. Obdivovat budete fresky od Constantina Brumidi na stropě dómu, malby vyobrazující historii od dob Kryštofa Kolumba až
k počátkům letectví, sály plné soch národních velikánů.

Návštěva Kapitolu je zdarma od pondělí do soboty, pouze doporučujeme rezervovat vstupenky.
Pokud si návštěvu naplánujete hodně předem můžete se zúčastnit i sezení Kongresu jako diváci.

Více o Washingtonu.

Slavné stavby USA

KENNEDY SPACE CENTRUM
(Merritt Island, Florida)

Kosmické středisko pod správou NASA (Národní ústav pro letectví a kosmonautiku) navštívíte na východním pobřeží Floridy na mysu Cape Caneveral. Kosmodrom byl pojmenován po americkém prezidentovi Johnu Fitzeraldovi Kennedym a jeho rozloha je 567 km².
Pro návštěvníky je tu vyhlídkový autobus, kde se dozvíte ty nejzajímavější informace a zároveň se zastavíte na několika zastávkách. Z blízka tak uvidíte odpalovací rampy.

Prohlídka pokračuje kolem Vehicle Assembly Building a prohlídnete si hangár Apollo/Saturn V Center, který oslavuje přistání na měsíci. Po návratu k návštěvnickému centru si můžete zkusit simulaci vzletu raketoplánu, navštívit IMAX s úžasnými filmy
z vesmíru, podívat se na novou atrakci Apolo 13, potkat se kosmonautem.

Více o Floridě.

Slavné stavby USA

WILLIS TOWER
(Chicago, Illinois)

Je druhým nejvyšším mrakodrapem ve Spojených státech dokončeným v roce 1973 a je odtud ten nejlepší výhled na celé Chicago.

Výtahem vyjeďte do 103. patra (Skydeck) kde si ve výšce 412 m můžete stoupnout na tzv. Skyledge – vysuté prosklené kukaně poskytující nevšední zážitek
z výšky, kdy pod nohami budete mít pouze sklo a pohled na okolní ulice. Denně sem zavítá přes 50. tis. lidí, vstupenku si můžete koupit na místě.

Více o Chicagu.

Slavné stavby USA

USS ARIZONA MEMORIAL
(Honolulu, ostrov Oahu, Havaj)

Na ostrově Oahu, ve vojenském přístavu Pearl Harbor, se nachází památník obětem útoku japonskými vojsky během druhé světové války ze 7. prosince 1941.

Více o Havajských ostrovech.

Slavné stavby USA

HOOVER DAM
(Arizona/Nevada)

Necelou hodinu od Las Vegas na řece Colorado river najdete tuto betonovou klenbovou přehradu. Svojí výškou 220 m a délkou 379 m a základnou širokou
201 m patří tato přehrada k největším na světě. Byla postavena za pouhých 5 let.

Jméno dostala po prezidentovi Hooverovi a po hrázi procházela Route 93 na hranici států Nevada a Arizona. Silnice byla však nejen turisty velmi vytížená, a proto se z bezpečnostních důvodů vybudoval Hoover Dam Bypass. Pro turisty, kteří přijíždí z Nevadské strany je část příjezdu k hrázi přístupná, sestup k ní vede však vede několika strmými a úzkými serpentinami.

Přehradní nádrž Lake Mead se pak táhne do vzdálenosti 185 km a nevětší hloubka dosahuje až
180 m. Bez jeho vody by město Las Vegas nemohlo nikdy existovat.

Slavné stavby USA

STRATOSPHERE TOWER
(Las Vegas, Nevada)

350 m vysoká vyhlídková věž je vlastně součástí hotelu a kasina Stratosphere. K panoramatické vyhlídce vedou 4 výtahy a otevřeno je do 1 hod ranní. Najdete tu bar
i otáčející restauraci
(Top of the World), ze které se můžete kochat na zářícím Las Vegas. Ve výšce 329 m najdete nejvýše položenou adrenalinovou atrakci Big Shot (Velké střela), po vystřelení padáte volným pádem dolů.

O něco níže pak Insanity (Šílenství) nebo X-Scream –
u obou těchto pouťových atrakcí se dostanete za hranu věže a bude doslova viset ve vzduchu. Pro ty kteří ještě nebudou mít dost je tu SkyJump - seskok z výšky
260 m.
Na věž se platí vstup, pokud tu nejste ubytování.

Více o Las Vegas.

Slavné stavby USA

GOLDEN GATE BRIDGE
(San Francisco, Kalifornie)

Tato ikona San Francsica je snad nejfotografovanějším mostem na světě, ovšem musíte mít štěstí na počasí, velmi často je vlivem místního počasí v mlze. Tento visutý most spojuje průliv mezi zátokou a Tichým oceánem. Délka mostu je 2,7 km a jeho dvě nosná lana mají v průměru každé 92 cm.

Natřen je oranžovou barvou kvůli viditelnosti pro lodě. Po šestiproudové silnici můžete přejet z města na druhou stranu na vyhlídku Vista Point. Za přejezd se platí 6 USD/směr do města a u půjčených aut ho musíte mít předplacený, jinak riskujete pokutu. Další hezký pohled na most je z vyhlídky Twin Peaks, uvidíte i celý downtown San Francisca.

Doporučit pak můžeme plavbu lodí kolem Golden Gate Bridge, kde ho uvidíte i ze spodu a zpět se budete vracet kolem nechvalně známé věznice Alcatraz.

Více o San Franciscu.

 
AKTUÁLNĚ