Východní pobřeží USA

Východ USA zahrnuje všechny státy, které leží na pobřeží Atlanského oceánu.

 

  • Počínaje nejsevernějším Maine
  • Přes New York, Virginia, Severní a Jížní Karolína
  • Až po Floridu a mimopobřežní Vermont a Pennsylvanii
Východní pobřeží USA
Pavla Janková
Garant destinace USA

"Vidět New York byl můj dětský sen a objevování Ameriky je stále mým koníčkem."

neváhejte se na nás obrátit
+420 774 780 948, +420 228 224 970
Východní pobřeží USA

Maine

Nachází se tu jeden z nejnavštěvovanějších národních parků, NP Acadia. Začíná zde slavná stezka “Appalachian National Scenic Trail”.

Stát je nejvýchodnějším bodem USA. A je jedničkou v národní produkci borůvek a humrů.

Východní pobřeží USA

Rhode Island

Strategicky položený stát na pobřeží Atlantiku a poslední ze 13 kolonií, která se stala součástí vznikajících USA. Město Newport mělo v r. 1774 první cirkus v USA, a v letovisku Watch Hill najdeme zase nejstarší americký kolotoč.

Stát je proslulý výrobou šperků a jiných předmětů ze stříbra. Nejstarší hostinec (1673 - stále v provozu) v USA je White Horse Tavern v Newportu.

Portsmouth se chlubí nejstarší školní budovou ve Spojených státech (postavena v r. 1763).

Východní pobřeží USA

New Jersey

Stát s nejvyšší hustotou obyvatel na km² (470) a nejhustší sítí dálnic a železnic v USA. Domov Sochy Svobody a ostrova Ellis Island s muzeem imigrace, největšího amerického mořského přístavu (Elisabeth), rodiště osobností zvučných jmen - např. Frank Sinatra, Whitney Houston, Jack Nicholson, Bruce Springsteen, Bon Jovi…

Dějiště prvního baseballového utkání v historii USA (Hoboken). Ve městě Menlo Park vynalezl T.A. Edison gramofon, žárovku i filmový projektor. Nejdelší pobřežní promenádu na světě hledejte v Atlantic City - místě s mnoha kasíny.

Východní pobřeží USA

Virginia

Stát nazývaný “Kolébka národa”. Jamestown byl prvním hlavním městem původních 13 kolonií a místem prvního anglického osídlení USA.

Poprvé se zde začala pěstovat podzemnice olejná (burské oříšky). Výrazný podíl na státním bohatství má tabák. V tomto státě se odehrála více než polovina bitev americké občanské války (více než 2000).

Více než čtvrtina obyvatel je zaměstnána ve službách vlády USA. Budova Pentagonu (Arlington) je největší úřední budovou světa.

Východní pobřeží USA

Georgia

Tzv. “broskvový stát”, největší na východ od Mississippi. Najdeme zde začátek (či konec) slavné appalačské stezky - Appalachian National Scenic Trail (opačný konec se nachází v Maine).

Stát je americkou jedničkou v produkci broskví, arašídů a pekanových ořechů. Ve městě Atlanta vyvinul v roce 1886 pan Pemberton slavnou Coca-Colu.

Navštivte město Savannah (první trvalé anglické osídlení) se skvostnou předválečnou architekturou.
Ke konci občanské války bylo 90% města Atlanta v troskách, v roce 1996 se zde konaly letní olympijské hry.

Doporučení

Více o Východním pobřeží USA.

Místa, která byste zde neměli vynechat - To nejlepší z Východu USA.

Východní pobřeží USA si můžete také prohlédnout prostřednictvím námi nabízeného zájezdu - Východní USA či individuálně s návštěvou New Yorku a Washingtonu.

Východní pobřeží USA

New Hampshire

První stát z původních 13 kolonií, který prohlásil svou nezávislost na Anglii. V roce 1719 zde byla zasazena první brambora na území USA.

Ve městě Salem najdeme tzv. “Americký Stonehenge”.

Východní pobřeží USA

Connecticut

Pobřeží je poseto spoustou historických městeček a vesnic. Zde začalo první oficiální cejchování dobytka na území USA. Vycházejí tady nejstarší dosud vydávané noviny - The Hartford Courant.

Stát se proslavil svými ponorkovými základnami (New London, Groton), univerzitou Yale (New Haven). Představil světu též první hamburger (1895), první fotoaparát zn. Polaroid (1939) a první barevnou televizi (1948).

Jako v prvním státě Unie zde začali v r. 1937 vyrábět poznávací značky pro auta.

Východní pobřeží USA

Delaware

První stát, který podepsal konstituci. Jediný v USA bez systému národních parků a historických památek.

Hlavním městem nylonu se stalo město Seaford, kde firma DuPont vyvinula nylonové vlákno. V r. 1785 byl v Newportu vynalezen stroj na mletí mouky.

Východní pobřeží USA

Severní Karolína

Sídlo zde má nejstarší státní univerzita USA (NCU Chapel Hill) a lze tady nalézt i nejvyšší vodopády východní Ameriky (Whitewater Falls). Stát je největším národním výrobcem/pěstitelem sladkých brambor (dokonce byly pokusy prohlásit je za oficiální zeleninu státu).

Ve městě New Bern byla v r. 1898 vynalezena a poprvé podávána světoznámá Pepsi! Stát si drží prvenství mezi ostatními v Unii mj. ve výrobě nábytku, tabáku, cihel a textilu. Má největší státem udržovaný dálniční systém v USA (více než 125 000 km dálnic). Bylo zde jako v prvním státě založeno státní muzeum umění.

Ze všech jižanských států utrpěla Severní Karolína největší ztráty na životech během občanské války (do bojů vyslala přes 125 000 mužů).

Východní pobřeží USA

Florida

Sluneční stát Florida je vyhledávaný především pro své dlouhé písčité pláže, příjemné klima a teplé počasí. Výlet na Floridu si můžete zpestřit návštěvou zábavních parků, přírodního rezervací s exotickou faunou a florou nebo výletem za startem rakety.

Více o Floridě.

Východní pobřeží USA

Pennsylvania

Jediná z původních kolonií, která neleží na pobřeží Atlantiku. Nabízí na svém území velké množství historických měst, parků a památníků. Byl zde vystavěn první baseballový stadion v USA (1909, Pittsburgh).

Město Hershey je považováno za americké hlavní město čokolády. Philadelphia představila světu první počítač, má již od r. 1874 též první veřejnou ZOO v USA. Je místem zrození americké vlajky.

V Harrisburgu najdeme nejdelší kamenný obloukový železniční most na světě (Rockville Bridge s délkou téměř 1,2 km). V roce 1776 došlo ve Philadelphii k podpisu “Deklarace nezávislosti USA”. Toto město je též domovem tzv. “Zvonu svobody” (Liberty Bell). Bradford je sídlem světoznámé značky zapalovačů Zippo.

Východní pobřeží USA

Massachusetts

U zdejších břehů pravděpodobně v 11. stol. přistáli Vikingové. Kolonie anglických pilgrimů zde vznikla až v r. 1620.

V Bostonu byla vybudována první síť podzemní dráhy na území USA (1897) a najdeme zde též první veřejný park - Boston Common. Ve Springfieldu se nachází basketbalová síň slávy.

V r. 1838 zde byl založen Harvard jako první univerzita v Severní Americe.

Východní pobřeží USA

New York

The “Empire State”, bohatý na národní parky, památníky, dobytkářské farmy (více než 18 000) a vinice. Najdeme zde nejmenší kostel na světě (Oneida), nejstarší americké noviny “New York Post” (1803), přes 1000 km podzemních drah a více než 112 tisíc kilometrů vodních toků. Dále pak první americkou železnici a první americké hlavní město (New York City). V r. 1857 zde byl vynalezen toaletní papír.

Park Adirondack (severovýchod státu) je větší, než národní parky Yosemite, Glacier, Grand Canyon, Olympic a Yellowstone dohromady! Přírodní rezervace kolem řeky Niagara je prvním a nejstarším státním parkem USA.

Více o New Yorku.

Východní pobřeží USA

Maryland

Tento stát je americkou jedničkou v produkci modrých krabů a škeblí. Sídlí zde Akademie vojenského námořnictva (Annapolis) a první škola v USA (škola krále Williama, Annapolis, 1696). Svůj původ zde má též hymna USA.

Annapolis, přezdívané též “Athény Ameriky”, je známé jako hlavní město plachetnic a sídlo nejstaršího stále funkčního státního kapitolu USA. Část území státu byla koncem 18. století postoupena (spolu se sousední Virginií) za účelem budování budoucího hlavního města USA.

Východní pobřeží USA

Jižní Karolína

V tomto státě, jehož oficiálním obojživelníkem je mlok, se odehrála první bitva občanské války Severu proti Jihu u Fort Sumter.

Město Sumter je místem největší farmy jinanu (ginko) na světě. Stát je největším pěstitelem a vývozcem broskví na východ od Mississippi (číslem jedna je Kalifornie) - hlavním světovým městem broskví je Johnston.

Již po 300 let se v komunitě Mount Pleasant drží tradice výroby košíků z puškvorcových listů.
Dlouhé písčité pláže a množství golfových hřišť dělají z Jižní Karolíny vyhledávaný cíl pro turisty.

Východní pobřeží USA

Vermont

Nese název podle pohoří Green Mountains (z francouzského “Vert Mont”). Byl prvním státem, který přistoupil v r. 1791 do Unie za původní “třináctkou”. Je největším producentem javorového sirupu v USA.

Státní Kapitol ve městě Montpellier je jedním z mála v Unii se zlatou kopulí. 75% povrchu státu tvoří lesy, v horách se nacházejí ohromné zásoby žuly, mramoru, břidlice a slídy.

Jako první ze států odsoudil Vermont otroctví jako nezákonné a černým uprchlíkům poskytoval útočiště. V současnosti se stále více návštěvníků nechává zlákat přírodní krásou, lyžařskými svahy a krásnými městečky.

 
hledej